גבעת שמואל, אורנים 1, 0544903304

הפרעה פוסט טראומטית (PTSD)

rsz_aaron-blanco-tejedor-vbe9zj-jhbs-unsplash

 

 נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג

 

מהי הפרעה פוסט טראומתית?

הפרעה פוסט טראומטית, כוללת בבסיסה אירוע עוצמתי, מעורר דחק שהאדם נחשף אליו ובעקבותיו נגרם לנפשו זעזוע משמעותי. לדוגמא: תאונת דרכים, פיגוע, מלחמה, אונס או תקיפה מינית. ישנה אפשרות שהאדם יפתח תסמינים פוסט טראומתיים רק מחשיפה לאירוע מסוים ולאו דווקא השתתפות פעילה בו. לדוגמא: צפייה במקרה של אלימות.

איך מתפתחת הפרעה פוסט טראומטית?

הכלל הוא שאותו אירוע ישפיע באופן שונה על אנשים שונים. נניח קבוצת אנשים שנקלעו לפיגוע. חלקם, יפתחו הפרעה פוסט טראומתית וחלקם האחר לא. הסבר אחד הוא שבעצם התפתחות ההפרעה קשורה בהיסטוריה של האדם וההתהוות הנפשית שלו. במקרים של משבר נפשי זמן קצר לפני האירוע הטראומתי, רקע של טראומות, חוסן וכוחות נמוכים ויעילות מועטה של ההגנות הנפשיות שלו האדם מועד לפתח הפרעה פוסט טראומתית במידה מסוימת יותר מאדם עם היסטוריה “טובה יותר”.

מה הם המרכיבים העיקריים של ההפרעה הפוסט טראומתית?

  • מצבים חוזרים בהם הטראומה חוזרת לתודעה שוב ושוב בצורת פלאשבקים או מחשבות לא נשלטות
  • ניסיונות להימנע מדברים או סיטואציות שעלולים להזכיר את הטראומה וקושי לזכור אותה
  • ניתוק רגשי, אפרוריות, בושה ועוד.
  • תחושות של “על הקצה”, על סף “פיצוץ”, “על המשמר”, חוסר סובלנות, קושי לישון, כעס, חוסר שקט פנימי

מתי לפנות לעזרה?

צריך לזכור שלא כל אירוע טראומתי יתפתח לכדי הפרעה טראומתית. למעשה, ההפך הוא הנכון!, ברוב המוחלט של המקרים האדם יכול להתמודד עם אירוע של טראומה בעזרת כוחותיו ובאופן ספונטני הוא ישוב לאיזון נפשי, ללא התערבות של טיפול נפשי. במידה ועברתם אירוע טראומתי לפני כחודש ועדיין לא חזרתם לעצמכם יש מקום לבדיקה והערכה של מצבכם על ידי בעל מקצוע מוסמך מבריאות הנפש.

אדם קהתי

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ומתמחה במרכז לבריאות הנפש “גהה”. אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית רפואית מאוניברסיטת “אלטה” בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. כשנשאר לו זמן הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל

kat-j-NPmR0RblyhQ-unsplash

דכאון

במאמר הבא אנסה להסביר כיצד נראה דכאון, כמה הוא נפוץ ומה הם מקורותיו. דיכאון הוא אחד הקשיים הנפוצים איתם מתמודד האדם. מה שעצוב בדיכאון, חוץ מהסבל הקשה שהוא מביא איתו, זה שבהעדר תשומת לב אפשר לפספס אותו.

camila-quintero-franco-mC852jACK1g-unsplash

טראומה מורכבת

במאמר הבא אביא מנוקדת מבטי כיצד אני תופס טראומה. אדבר על ההבדלים בין טראומה ממוקדת לטראומה מורכבת. כשמדברים על טראומה, שווה להסתכל עליה במונחים של רצף. כאשר בצידו האחד נמצאת הטראומה הממוקדת ובצידו השני הטראומה המורכבת.

rsz_aaron-blanco-tejedor-vbe9zj-jhbs-unsplash

PTSD

המרכיבים העיקריים של ההפרעה הפוסט טראומתית כוללים מצבים חוזרים בהם הטראומה חוזרת לתודעה שוב ושוב בצורת פלאשבקים או מחשבות לא נשלטות ,ניסיונות להימנע מדברים או סיטואציות שעלולים להזכיר את הטראומה...

83173751_2809061249210130_9046384363096244224_n

פסיכולוג קליני, תהליך ההכשרה

במאמר זה אנסה לעזור לך לבחור את המטפל המתאים לך בעזרת בשני צעדים פשוטים ודוגמא חשובה.ראשית, בשעה טובה שהחלטת להתחיל טיפול בשיחות. זה כנראה היה תהליך בפני עצמו שלווה בחששות, היסוסים ולבטים. עכשיו נשאר לך רק לבחור את המטפל ואת סוג הטיפול

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד