גבעת שמואל, אורנים 1, 0544903304

סכיזופרניה ומיתוסים

סכיזופרניה

במאמר זה אסתור 5 מיתוסים על סכיזופרניה במטרה להפחית את הסטיגמה הכרוכה בה:
 

 

1. סכיזופרניה ומיתוסים: סכיזופרניה היא פיצול אישיות – האמת היא שלא!

אין להם יותר מאישיות אחת אבל אפשר לנחש למה אנשים חושבים כך. סכיזו ביוונית מתייחס לפיצול ופרניה ביוונית מתייחס למוח ומכאן הדרך קלה לשגות בהבנת התופעה.

2. סכיזופרניה ומיתוסים: אם מישהו ממשפחתי מתמודד עם סכיזופרניה גם אני אלקה בה – לא בהכרח!

הגורמים לסכיזופרניה אינם ברורים מספיק. עם זאת, ישנם מחקרים שמראים שכאשר בן משפחה מקרבה ראשונה מתמודד עם סכיזופרניה ישנה אפשרות גדולה יותר שהאחר ילקה בה גם כן.

3. סכיזופרניה ומיתוסים: אנשים שמתמודדים עם סכיזופרניה הם מסוכנים ואלימים – ממש לא בהכרח!

אחד המיתוסים הרווחים והכאובים שלא פעם מוזן דרך התקשורת שמנפחת מקרים בודדים של אלימות בקרב סכיזופרניים וכך מעוותת את המציאות. בעיני זה מכעיס ועצוב מאחר וזה גורם לאנשים רבים להחזיק בסטיגמה כלפי אוכלוסייה מוחלשת ופעם אחר פעם להוקיע אותם מהחברה בשל חששות ופחדים. באופן אישי, טיפלתי ועודני מטפל באנשים שסובלים מסכיזופרניה. באופן אישי, לא נתקלתי באלימות מצידם, רחוק מכך, חלקם היו מהאנשים הנחמדים והמגייסים ביותר לעזרה שפגשתי בחיי.

4. סכיזופרניה ומיתוסים: אנשים שמתמודדים עם סכיזופרניה לא עובדים – לא נכון!

במהלך עבודתי במרכז לבריאות הנפש “גהה”, אחד הדברים העיקריים שדאגתי למטופלי שהתמודדו עם סכיזופרניה היה דווקא החלק התפקודי והשיקומי שלהם. כמו כן,ישנם מקומות עבודה רבים שמשלבים אנשים בעלי קשיים נפשיים. באופן אישי, פגשתי במטופלים מאוד מסורים וחרוצים בעבודתם, כאלו שיכולים להוות דוגמא מאוד יפה לכל אדם.

5. סכיזופרניה ומיתוסים: למי שסובל מסכיזופרניה אי אפשר לעזור – לא נכון!

בזמנים עתיקים, חשוכים ועצובים מאוד, בזמן שלא ידעו להתמודד עם אנשים שסובלים מסכיזופרניה הם היו מוקעים ומבודדים מהחברה לצמיתות. כיום אנחנו יודעים בבירור שניתן לעזור להם להגיע לרמיסיה בעזרת טיפול תרופתי. בעניין טיפול פסיכולוגי עבורם, ישנן גישות מסוימות שמדברות על כך שניתן לעזור לאנשים אלו ואחרות שגורסות שלא ניתן. זה נכון, שבמונחים של סכיזופרניה אנחנו לא מדברים על החלמה אך מניסיוני ניתן בהחלט לעזור להם ולהטיב עם מצבם במישורים רבים בחייהם.  

 

אדם קהתי

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ומתמחה במרכז לבריאות הנפש “גהה”. אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית רפואית מאוניברסיטת “אלטה” בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. כשנשאר לו זמן הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל 

דיכאון

דכאון

במאמר הבא אנסה להסביר כיצד נראה דכאון, כמה הוא נפוץ ומה הם מקורותיו. דיכאון הוא אחד הקשיים הנפוצים איתם מתמודד האדם. מה שעצוב בדיכאון, חוץ מהסבל הקשה שהוא מביא איתו, זה שבהעדר תשומת לב אפשר לפספס אותו.

טראומה

טראומה מורכבת

במאמר הבא אביא מנוקדת מבטי כיצד אני תופס טראומה. אדבר על ההבדלים בין טראומה ממוקדת לטראומה מורכבת. כשמדברים על טראומה, שווה להסתכל עליה במונחים של רצף. כאשר בצידו האחד נמצאת הטראומה הממוקדת ובצידו השני הטראומה המורכבת.

פוסט טראומה

PTSD

המרכיבים העיקריים של ההפרעה הפוסט טראומתית כוללים מצבים חוזרים בהם הטראומה חוזרת לתודעה שוב ושוב בצורת פלאשבקים או מחשבות לא נשלטות ,ניסיונות להימנע מדברים או סיטואציות שעלולים להזכיר את הטראומה...

טיפול פסיכולוגי

פסיכולוג קליני, תהליך ההכשרה

במאמר זה אנסה לעזור לך לבחור את המטפל המתאים לך בעזרת בשני צעדים פשוטים ודוגמא חשובה.ראשית, בשעה טובה שהחלטת להתחיל טיפול בשיחות. זה כנראה היה תהליך בפני עצמו שלווה בחששות, היסוסים ולבטים. עכשיו נשאר לך רק לבחור את המטפל ואת סוג הטיפול

סכיזופרניה

סכיזופרניה ומיתוסים

במאמר הבא אסביר מה היא סכיזופרניה, ממה סבורים שהיא נובעת וכן אסתור 5 מיתוסים במטרה להפחית את הסטיגמה הכרוכה בה

פסיכולוגיה התייחסותית

פסיכולוגיה בגישה התיחסותית

במאמר הבא אדבר על גישות פסיכולוגיות ככלל, על הגישה ההתייחסותית בפרט ועל השימוש בהן בטיפול פסיכולוגי

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד