גבעת שמואל, אורנים 1, 0544903304

פוסט טראומה ממוקדת ופוסט טראומה מורכבת

טראומה
  נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג
 

במאמר הבא אביא מנוקדת מבטי כיצד אני תופס פוסט טראומה ואדבר על ההבדלים בין פוסט טראומה ממוקדת לפוסט טראומה מורכבת

 

כשמדברים על טראומה, שווה להסתכל עליה במונחים של רצף. כאשר בצידו האחד נמצאת הטראומה הממוקדת ובצידו השני הטראומה המורכבת.

פוסט טראומה ממוקדת לפי ציר התפתחות וזמן:

ראשיתה של הטראומה הממוקדת היא בתגובת דחק חריפה. תגובה זו יכולה להתרחש בעקבות חשיפה לאירועי חיים קיצוניים כמו תאונת דרכים, אירוע ספציפי של תקיפה חמורה, פגיעה מינית, מלחמה ועוד. בעקבות זאת האדם עלול לפתח סימפטומים טראומתיים כמו: חרדה, מצב רוח ירוד, ניתוק רגשי, פלאשבקים, סיוטים, התנהגות אגרסיבית, עצבנות ועוד. ישנה אפשרות שלאחר זמן מה תתרחש החלמה ספונטנית, אותו אדם יפסיק לסבול מהתסמינים שתוארו ויחזור לחייו כפי שהיו קודם לכן. לצד זאת, יש אפשרות שלא תתרחש החלמה ספונטנית ותתפתח הפרעה אקוטית ולאחריה הפרעה פוסט טראומטית. מה שבעיקר מבדיל בין האבחנות הללו הוא אלמנט של זמן. ככל שהזמן עובר והתסמינים נמשכים כך התמונה הנפשית מתלכדת לכדי אבחנה של הפרעה. עם זאת, יש לזכור כי לאדם יכולות מצוינות להחלמה עצמאית ללא התערבות חיצונית, אך במידה והזמן חולף ומצבו הולך ומחמיר שווה לשקול התערבות של טיפול פסיכולוגי.

פוסט טראומה מורכבת לפי ציר שקפא בזמן:

בטראומה מורכבת אנחנו מדברים על פגיעה מתמשכת עם מאפיינים מתעללים כמו ניצול, הזנחה, פגיעות מיניות חוזרות, אלימות פיזית או מילולית חוזרת ונשנית ועוד. היחסים האיומים הללו עם האחר משפיעים על עיצוב אישיותו של האדם ועל תפיסתו את העולם ומביאים להיווצרות של הפרעות מורכבות ביותר. 

במצבים טראומתיים אנחנו מדברים על חומרים נפשיים שנוצרו ושהאדם לא יודע איך להתמודד איתם. החומרים הללו חסרי צורה ברורה, הם לא מוגדרים ולא עברו עיבוד מאחר ובלתי נסבל לחשוב או להרגיש אותם. חומרים טראומתיים גם לא יוצרים קשרים עם זיכרונות אחרים ולא צוברים אסוציאציות. על פניו, זה נשמע כאילו החומרים האלו מנותקים ושוכנים במעמקי הלא מודע, וישנים שם כמו דוב שאפשר לא להעיר אותו אף פעם. זה אפילו נשמע כמו עסקה טובה. לצערנו לא כך הדבר, חומר נפשי ניתן להדחקה רק לאחר שהוא עבר עיבוד כלשהו. חומרים טראומתיים נשארים במקום סמוך למודעות ובמנותק ממנה וכאילו רק מחכים להזדמנות המתאימה להגיח משם להכרתנו. רעש אחד מיותר, תמונה מסוימת, סרט בטלוויזיה או טונים מסוימים של דיבור מספיקים בשביל לחוות את הטראומה מחדש. גם כאשר הם לא בהכרתו של האדם הם לא באמת נחים ומרבים לאותת על קיומם דרך סימפטומים גופניים כמו בחילות, כאבי ראש ועוד. כך או כך, האדם שחווה טראומה מורכבת סובל מאוד דרך היבטים גופניים ונפשיים כאחד.

בטיפול פסיכודינמי מעמיק, ניתן להיות יחד בחוויה הטראומתית, לעבד אותה ולמצוא לה מילים ודרך כך להחזיר אותה למודעות באופן בו ניתן לשאת אותה. זו עבודה מורכבת עבור המטופל מאחר ומגע בחלקים טראומתיים הוא מעלה תחושות קשות, כאב וסבל. זו גם עבודה מורכבת עבור הפסיכולוג מאחר ומגע במקומות טראומתיים מצריך רגישות רבה, מיומנות, יכולות הכלה והתכווננות מדויקת לצרכי המטופל אך זה בהחלט אפשרי.  

אדם קהתי

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ומתמחה במרכז לבריאות הנפש “גהה”. אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית רפואית מאוניברסיטת “אלטה” בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. כשנשאר לו זמן הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל 

דיכאון

דכאון

במאמר הבא אנסה להסביר כיצד נראה דכאון, כמה הוא נפוץ ומה הם מקורותיו. דיכאון הוא אחד הקשיים הנפוצים איתם מתמודד האדם. מה שעצוב בדיכאון, חוץ מהסבל הקשה שהוא מביא איתו, זה שבהעדר תשומת לב אפשר לפספס אותו.

טראומה

טראומה מורכבת

במאמר הבא אביא מנוקדת מבטי כיצד אני תופס טראומה. אדבר על ההבדלים בין טראומה ממוקדת לטראומה מורכבת. כשמדברים על טראומה, שווה להסתכל עליה במונחים של רצף. כאשר בצידו האחד נמצאת הטראומה הממוקדת ובצידו השני הטראומה המורכבת.

פוסט טראומה

PTSD

המרכיבים העיקריים של ההפרעה הפוסט טראומתית כוללים מצבים חוזרים בהם הטראומה חוזרת לתודעה שוב ושוב בצורת פלאשבקים או מחשבות לא נשלטות ,ניסיונות להימנע מדברים או סיטואציות שעלולים להזכיר את הטראומה...

טיפול פסיכולוגי

פסיכולוג קליני, תהליך ההכשרה

במאמר זה אנסה לעזור לך לבחור את המטפל המתאים לך בעזרת בשני צעדים פשוטים ודוגמא חשובה.ראשית, בשעה טובה שהחלטת להתחיל טיפול בשיחות. זה כנראה היה תהליך בפני עצמו שלווה בחששות, היסוסים ולבטים. עכשיו נשאר לך רק לבחור את המטפל ואת סוג הטיפול

סכיזופרניה

סכיזופרניה ומיתוסים

במאמר הבא אסביר מה היא סכיזופרניה, ממה סבורים שהיא נובעת וכן אסתור 5 מיתוסים במטרה להפחית את הסטיגמה הכרוכה בה

פסיכולוגיה התייחסותית

פסיכולוגיה בגישה התיחסותית

במאמר הבא אדבר על גישות פסיכולוגיות ככלל, על הגישה ההתייחסותית בפרט ועל השימוש בהן בטיפול פסיכולוגי

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד