גבעת שמואל, אורנים 1, 0544903304

פסיכולוגיה בגישה התייחסותית

פסיכולוגיה התייחסותית

  נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג

 

במאמר הבא אדבר על גישות פסיכולוגיות ככלל ועל פסיכולוגיה בגישה ההתייחסותית. כמו כן, אפרט על השימוש בגישות בטיפול הפסיכולוגי.

ישנן גישות ותאוריות מגוונות בפסיכולוגיה, לא נעבור דרך כולן אבל בניתי מסלול קצרצר להמחשה של גישות שונות ודרך התפתחותן. אז אם הולכים אחורה אפשר להתחיל מזיגמונד מפרויד עם המודל הטופוגרפי שתיאר את הנפש בעזרת שלוש רמות מודעות: מודע, סמוך למודע ולא מודע ושם במרכז את המתח למימוש תשוקותיו הלא פתורות של המבוגר עוד מילדות. אחר כך הגיעה מלאני קליין שכבר דברה על אינטראקציה בין בין אנשים והפנמה של  דמויות אלו כפי שהיא נתפסת על ידי המפנים חווה ותופס אותה. בהמשך, דונלד וויניקוט הלך צעד קדימה ונגע בקשר בין אם לתינוקה והלאה, לגישה ההתייחסותית שהדגישה קשרים בין אישיים ומערכות יחסים כבסיס להבנת נפש האדם.

גישות פסיכולוגיות, ההשתחררות מהן והחזרה אליהן

בעיני, אין גישות פסיכולוגיות טובות יותר או טובות פחות. כל גישה מהווה זווית התבוננות שונה וככל שהפסיכולוג יכול להתבונן בדברים שהמטופל מעלה מתוך תאוריות שונות הוא בעצם מגדיל את היכולת שלו לקלוט את המטופל באופן הולם יותר את החוויה שהוא מעלה ולהבין את קושי שלו. עם זאת, יש בעיני יתרון לכך שהמטפל יגיע לטיפול הפסיכולוגי כשהוא משוחרר מצורך לעגן את הדברים בתאוריה ושהוא נכון פשוט להיות עם המטופל בחוויה שלו ולקלוט אותה. ניסיון לכפות תאוריה או מאוד להחזיק בה תוך כדי האזנה למטופל יכול להביא להאזנה מוטה מראש ועלולה לצמצם את המרחב של הטיפול הפסיכולוגי ואת מעבר המסרים בין הצמד. לחשיבה התאורטית בהחלט יש מקום, כשהיא “משוחררת” היא לעיתים נרקמת מתוך חילופי הדברים באופן ספונטני או מגיעה אחר כך תוך כדי חשיבה על המטופל ובמידה ולא תמיד אפשר להקדיש לכך זמן יזום.

מה מביאה איתה פסיכולוגיה בגישה התייחסותית?

גישה זו מייצגת את המעבר מפסיכולוגיה של אחד לשניים מתוך תפיסה שבטיפול נפשי מתקיים מפגש בין שני אנשים שונים שלכל אחד מהם מצבור חוויות שונות. מתוך חוויות אלו נרקמות אינטראקציות ומתהווים מפגשים נפשיים בטיפול. המפגשים הללו מחוברים לנימי החוויות של הפסיכולוג ושל המטופל ויחד הם יוצרים פסיפס חוויתי חדש וייחודי שלא היה קיים לפני כן והופך לשלהם יחד וכן של כל אחד מהם בנפרד. בין השניים מביאים לעיצוב חדש של חוויות חדשות שנספגות באדם והופכות לשלו.

במה זה שונה מגישות טיפול קלאסיות?

בגישה ההתיחסותית המיקוד הוא ביחסים בין אישיים בין שני אנשים שלכל אחד מהם מערך נפשי שונה וייחודי. הם שונים בהשקפתם, בהיסטוריה, בסיפור חייהם ובתפיסה האישית שלהם. מתוך הבנה זו, הכרה באמת מוחלטת של אחד הצדדים לא מתקיימת, לכן אין צודק וטועה. מתוך כך, נוצר מרחב משותף למשא ומתן בין חוויתי, בין הפסיכולוג למטופל. נעשית בחינה משותפת של הדברים שעולים בטיפול ומתוך כך נוצרות גרסאות שונות לתפיסה של אותה מציאות והדרך היחידה לדבר על מציאויות אלו הן בדיאלוג.

ישנו שוני בתוך גישה זו בין מטפלים שונים וכן חלקם יחשפו דברים מעצמם בפני המטופל ויש כאלה שיחליטו שלא. הנקודה החשובה היא שיש חשיבה של הפסיכולוג על עולמו הפנימי והסוביקטיבי ותפיסה שהוא מעורב גם כן בתוך התהליך הטיפולי ויש לתת לו מקום ולחקור אותו. מאידך לא מדובר בתפיסה שיוויונית מאחר והמטרות בטיפול בין השניים הן שונות במהותן. המטופל מגיע בשביל לקבל עזרה והפסיכולוג מקומו לתת את העזרה ולקדם את המטופל בצורה הטובה ביותר.

אדם קהתי

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ומתמחה במרכז לבריאות הנפש “גהה”. אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית רפואית מאוניברסיטת “אלטה” בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. כשנשאר לו זמן הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל 

דיכאון

דכאון

במאמר הבא אנסה להסביר כיצד נראה דכאון, כמה הוא נפוץ ומה הם מקורותיו. דיכאון הוא אחד הקשיים הנפוצים איתם מתמודד האדם. מה שעצוב בדיכאון, חוץ מהסבל הקשה שהוא מביא איתו, זה שבהעדר תשומת לב אפשר לפספס אותו.

טראומה

טראומה מורכבת

במאמר הבא אביא מנוקדת מבטי כיצד אני תופס טראומה. אדבר על ההבדלים בין טראומה ממוקדת לטראומה מורכבת. כשמדברים על טראומה, שווה להסתכל עליה במונחים של רצף. כאשר בצידו האחד נמצאת הטראומה הממוקדת ובצידו השני הטראומה המורכבת.

פוסט טראומה

PTSD

המרכיבים העיקריים של ההפרעה הפוסט טראומתית כוללים מצבים חוזרים בהם הטראומה חוזרת לתודעה שוב ושוב בצורת פלאשבקים או מחשבות לא נשלטות ,ניסיונות להימנע מדברים או סיטואציות שעלולים להזכיר את הטראומה...

טיפול פסיכולוגי

פסיכולוג קליני, תהליך ההכשרה

במאמר זה אנסה לעזור לך לבחור את המטפל המתאים לך בעזרת בשני צעדים פשוטים ודוגמא חשובה.ראשית, בשעה טובה שהחלטת להתחיל טיפול בשיחות. זה כנראה היה תהליך בפני עצמו שלווה בחששות, היסוסים ולבטים. עכשיו נשאר לך רק לבחור את המטפל ואת סוג הטיפול

סכיזופרניה

סכיזופרניה ומיתוסים

במאמר הבא אסביר מה היא סכיזופרניה, ממה סבורים שהיא נובעת וכן אסתור 5 מיתוסים במטרה להפחית את הסטיגמה הכרוכה בה

פסיכולוגיה התייחסותית

פסיכולוגיה בגישה התיחסותית

במאמר הבא אדבר על גישות פסיכולוגיות ככלל, על הגישה ההתייחסותית בפרט ועל השימוש בהן בטיפול פסיכולוגי

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. פסיכולוגיה, טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד